Başarılı Küçük İşletmeler Kurmak için Aşama Aşama Başlangıç Kılavuzu

İşletme sahiplerinin işletmelerini kurarken veya genişletirken yerine getirmeleri gereken birçok görev vardır. Bu kontrol listesini bir aşama aşama yol haritası olarak ele alın veya görevleri sizin için anlamlı olacak sırayla işaretleyin. Başlamak için kontrol listesini internet üzerinden tamamlayın veya şimdi indirin.

 • 1. Pazarınızı ve potansiyel müşterilerinizi değerlendirin
  +
  Pazarınızı tanımak için zaman ayırın; ürün veya hizmetinize duyulan ihtiyaç ve talep hakkında ve işletmenizin büyüme beklentileri üzerine basit sorular sorun.
  (1 ila 3 gün)*
  Bazı ipuçları alın
 • 2. İşletmeniz için bir yer belirleyin
  +
  En fazla ürünü ve hizmeti çevrimiçi olarak mı, kendi mağazanızda mı yoksa mobil uygulama üzerinden mi satacağınıza karar verin. İşletmenizin yeri konusunda alacağınız karar; kapasitenize veya sermayenize, ürün veya hizmetlerin türüne, tedarikçilere yakınlığınıza, uzmanlığa, mevcut iş gücüne veya kârlı bir vergi veya yasal ortama göre değişebilir.
  (1 ila 2 gün)*
  Kiralama mı yoksa satın alma mı yapacağınızı hesaplayın
 • 3. İlerleyin ve fikrinizi piyasaya sürmek için bir takvim belirleyin
  +
  İşletmenizi bir fikir olmaktan çıkarma zamanı. Basit bir ilk adım, bir ürün veya hizmet sunma planınızı tam olarak özetlemektir. Bunu gerekli adımları, ortakları ve tedarikçileri belirleyerek ve operasyonunuzu oluşturmak ve ürün veya hizmetinizi müşterilere ulaştırmak adına tahmini bir zaman çerçevesi oluşturarak yapabilirsiniz. İnternette araştırma yaparak size uygun zaman çizelgesi araçlarını bulun.
  (4 ila 5 gün)*

 • 4. İşletmenizi adlandırın ve tescil ettirin
  +
  İşletmeniz için sizi farklı kılan, değerlerinize, vizyonunuza ve potansiyel müşterilere hitap eden bir ünvan belirleyin. Belirledikten sonra bu ünvanın ticari markalı olmadığından veya başka bir işletme tarafından kullanılmadığından emin olmak için kullanılabilirliğini kontrol edin. Ayrıca, ünvanınıza benzer bir web alan adının ve sosyal medya sayfalarının kullanılabilir olduğundan emin olun.
  (2 ila 3 gün)*
  Daha Fazlasını keşfedin
 • 5. Yasal bir yapı seçin
  +

  Ne kadar sorumluluk üstlenebileceğiniz, işletmeniz büyüdükçe işletmeniz üzerinde ne kadar kontrol sahibi olmak istediğiniz ve finansal, lojistik veya uzman iş ortaklarına güvenip güvenmeyeceğiniz konusunda kendinize bazı önemli sorular sorun. Bu, hangi yasal yapının işletmeniz için doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır: şahıs şirketi, ortaklık, limitet şirket veya anonim şirket. Artık yapıyı belirlediğinize göre, yasal uygulamaları ve vergi uygulamaları ve bunun sizin için en iyi seçim olup olmadığını bir uzmana danışın. (3 ila 7 gün)*
  Seçeneklere göz atın
 • 6. Bir iş planı yazın
  +
  Üzerinde düşünülmüş, iyi araştırılmış, gerçekçi ve stratejik bir iş planı organizasyona rehberlik etme, yatırımcıları kendinize çekme, ortak almanızı sağlama gibi birçok şeyde size yardımcı olur. Bir özet, işletme açıklaması, pazarlama planı ve finansal projeksiyonları eklemeyi unutmayın.
  (1 ila 2 gün)*
  Şablonu indirin
 • 7. Başlangıç sermayesini bulun
  +
  Arkadaş ve aile, krediler, melek yatırımcılar, kitle kaynak kullanımı ve kendi kendine fon sağlama arasından hangi yöntemin sizin ve işletmeniz için doğru olduğuna karar verin. [Bütçe Çalışma Sayfası]'nı kullanarak bir başlangıç bütçesi oluşturun, faiz oranlarını göz önünde bulundurun ve dış yatırımı veya diğer seçenekleri tercih etmenin artılarını ve eksilerini karşılaştırın.
  (14 ila 31 gün)*
  Maliyetlerinizi hesaplayın
 • 8. Bir bankada veya kredi kooperatifinde işletme hesabı açmayı düşünün
  +
  Seçiminiz üzerinde düşünmek için acele etmeyin. Bir finans kurumunun hangi hizmetlerine ihtiyacınız olacak? Ele alınması gereken bazı sorular şunlardır: Finansal kurumunuz SBA (Küçük İşletme Yönetimi) kredileri sunuyor mu? Ücret yapıları nasıl? İtibarı ne durumda? İşlerinizin çoğunu yerel olarak mı yapmayı planlıyorsunuz?
  (1 ila 2 gün)*
  Daha Fazlasını keşfedin
 • 9. Satış ve pazarlama yaklaşımınızı geliştirin
  +
  İş planınızda satış ve pazarlama yaklaşımınızın temelini atmış olmalısınız. Şimdi onun geliştirme zamanı. Hangi reklam ve pazarlama kanallarının ürününüzü veya onun avantajlarını en iyi şekilde anlatacağına karar verin. Pazarlama, itibarınızı artırmanıza; reklamlar ise satışları artırmaya yardımcı olur. Sosyal medya, iş ortakları ve müşterilerle doğrudan bağlantı kurabileceğiniz ve misyonunuzu ve değerlerinizi daha az ticari olan bir ortamda paylaşabileceğiniz harika bir kaynaktır.
  (4 ila 7 gün)*
  Daha Fazlasını keşfedin
 • 10. Belirli roller ve sorumluluklara göre işe alım yapın
  +
  Yardıma ihtiyacınız olan alanları, çalışanların ne tür becerilere sahip olması gerektiğini ve bütçenizin buna uygunluğunu belirleyin. Misyonunuza ve değerlerinize uygun adayları bulmak için bir süreç oluşturun. İşe alıma ilişkin yasal düzenlemeleri öğrenin; bir iş tanımı oluşturma, iş görüşmesi, işe alma ve işe alım öncesi bunları dikkate almanız gerekir.
  (14 ila 21 gün)*
  Daha Fazlasını keşfedin
 • 11. Muhasebe sistemlerini ve kayıt tutma süreçlerini belirleyin
  +
  Ayrıntılı, açık ve doğru kayıtların tutulması yalnızca içinizin rahat olmasını sağlamaz, aynı zamanda vergi hazırlama ve yasal uyumluluk açısından da önemlidir. İyi kayıt tutma ve muhasebe süreçleri mali durumunuzu, rekabetteki durumunuzu daha iyi anlamanıza ve ileriye dönük daha iyi tahminler yapmanıza yardımcı olur. Zamandan tasarruf etmek ve ilkelerinizin hepsinin ele alındığından emin olmak için yaygın belgelerin şablonlarını kullanmaya başlayın.
  (7 ila 14 gün)*
  Daha Fazlasını keşfedin
 • 12. İşletme sigortası yaptırın
  +
  Şirketinizi, çalışanlarınızı ve müşterilerinizi risklerden ve belirsizlikten koruyun. Çalışanlarınız varsa yasal olarak işçinin tazminat, işsizlik ve maluliyet sigortasını yaptırmanız gerekir.
  (3 ila 4 gün)*
  Daha Fazlasını keşfedin
 • 13. Sürdürülebilir tedarikçilerle çalışmayı güvence altına alın
  +
  Hedeflerinize, bütçenize, misyonunuza ve değerlerinize uygun tedarikçiler, distribütörler ve hizmet sağlayıcılar edinin. Bugünün iş ortamında tedarik zincirinizdeki sürdürülebilirliğe odaklanmak hem istikrar sağlar hem de dürüstlüğe, eşitliğe, adalete ve çevreye olan bağlılığınızı gösterir.
  (21 ila 31 gün)*
  Daha Fazlasını keşfedin
 • 14. İşletmenizi tanıtmaya başlayın
  +
  Sağlıklı, büyüyebilen ve başarılı bir işin ana esaslarından biri yeni müşterileri çekebilme yeteneğidir. Pazarlamaya ilişkin yerleşik ve yenilikçi yaklaşımları öğrenin ve ürününüze ve onun değerine dikkat çekebilecek fırsatları ve promosyonları göz önünde bulundurun.
  (7 ila 14 gün)*
  Daha Fazlasını keşfedin

*Zaman aralıkları kaba tahminlerdir; gerekli olan gerçek süre deneyime, işletme yaşına, yere ve diğer faktörlere bağlı olarak değişecektir.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.