Bankacılık Hizmetleri

[İşletmenizi kurduktan sonra] sonra yapmak isteyebileceğiniz ilk şeylerden biri de işletmeniz için bir banka hesabı açmaktır. Bir ticari banka hesabı açmak; kişisel finansmanınızı işletme finansmanınızdan ayrı tutmanızı sağlar. Bu da işletmenizin finansmanını izlemenizi, işletmenizde finansal zorluklar yaşamanız durumunda kişisel finansmanınızı korumanızı ve vergi beyannamesi hazırlamanız gerektiğinde de zamandan tasarruf etmenizi kolaylaştırabilir.

[İşletme kayıtlarınızı], basitleştirmenin yanı sıra ayrı bir banka hesabı açmak:

 • Bir limitet şirket veya anonim şirket kurduysanız yasal zorunluluk olabilir
 • Nakit dışı [ödemeler] almak için gerekli bir uygulama olabilir.
 • Paranızı tutmanız için güvenli bir yer sunabilir
 • İşletmelere ek özellikler veya avantajlar sağlayabilir

Küçük işletme sahipleri bankacılık hizmetlerinin işletmelerine sağladığı faydaları öğrenmelidir. Hesap türlerine, hizmetlere, farklı hesapların nasıl karşılaştırılacağına ve bir ticari banka hesabı açmak için neye ihtiyaç duyacağınıza ilişkin genel bir bakış aşağıda verilmiştir.

Yaygın ticari bankacılık hizmetleri ve faydaları

Ticari banka hesapları veren finansal kuruluşlar size işletme kredisi, kredi veya kredi kartı da verebilir. Bu tür [işletme kredileri], işletmenizin finansmanını yönetmenize yardımcı olabilir. Ancak borç alırken daima dikkatli olun. Bir kredi almadan önce krediyi etkili bir şekilde nasıl kullanabileceğiniz ve borcu nasıl geri ödeyeceğiniz üzerine bir plan yapın.

Ticari bir banka hesabı açmak, banka kartları ve kredi kartları da dahil olmak üzere nakit dışı ödemeleri alabilmek için bir gereklilik olabilir. Hesap açtığınız banka [kart kabul etmek] için gerekli kurulumu size sağlayabilir. Ancak, hangi ticari hizmet sağlayıcısının size en düşük ücreti sunacağını belirlemek için elinizdeki seçenekleri karşılaştırmak daha iyi olabilir.

Finansal kuruluş seçimi

Ticari banka hesabınızı açmadan önce bölgenizdeki bankalar, kredi kooperatifleri ve online bankalar tarafından sunulan teklifleri, sizin ve işletmeniz için hangi finans kuruluşunun ve ürünlerinin doğru olduğunu belirlemek amacıyla karşılaştırmak isteyebilirsiniz.

Finansal kuruluş seçimi

Ticari banka hesabınızı açmadan önce bölgenizdeki bankalar, kredi kooperatifleri ve online bankalar tarafından sunulan teklifleri, sizin ve işletmeniz için hangi finans kuruluşunun ve ürünlerinin doğru olduğunu belirlemek amacıyla karşılaştırmak isteyebilirsiniz.

Vadesiz hesaplar ve tasarruf hesapları
Bireysel hesaplarda olduğu gibi, bir işletme de vadesiz ticari hesap ve birikim hesabı açabilir. Vadesiz hesap, ödemeleri almak ve operasyonel masrafları (yani, mal alımı veya çalışanlara ödeme yapma gibi günlük giderler) karşılamak için kullanılabilir.

Birikim hesabı uzun vadeli [birikimler] ve projeler için kullanılabilir. Fazla parası olmayan küçük işletmeler bile zor zamanları atlatmak için yavaş yavaş bir işletme [acil durum fonu] kurmaya başlayabilir.

Birikimlerinizi ayrı bir hesapta tutmak, bu parayı günlük giderler için harcamamanızı sağlayabilir. Ayrıca, birikim hesapları vadesiz hesaplarda olduğundan daha yüksek bir faiz oranı sunar ve bu da birikimleriniz üzerinden daha fazla para kazanmanızı sağlayabilir.

Seçeneklerinizi karşılaştırma

Kişisel banka işlemleriniz için kullandığınız bankada ticari hesap işlemleri yapılabiliyor olsa da işletmeniz için en uygun bankayı araştırmak isteyebilirsiniz. Seçeneklerinizi karşılaştırdığınızda, farklı bir finansal kuruluşun daha iyi olacağı sonucuna varabilirsiniz.

Farklı hesapları araştırırken karşılaştırabileceğiniz unsurlardan bazıları şunlardır:

 • Aylık işlem sınırları veya gereksinimleri
  Ticari banka hesapları; hesabınızdaki işlemlerin sayısına, kaç çek yazdığınıza, kaç çek yatırdığınıza veya her ay ne kadar nakit yatırdığınıza bağlı olarak ücret alabilir. İşletmenizin ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılayan bir hesap bulmaya çalışın.
 • Ücretler
  Hesapların farklı ücretleri olabilir; örneğin, olması gereken günlük veya aylık minimum bakiyeyi tesis edememeniz durumunda ödemeniz gereken aylık işletim ücreti veya ATM'den nakit çekme ücretleri gibi ücretler. Bazen bu ücretler önlenebilir ancak bunların farkında olmak ve istenmeyen maliyetlerden kaçınmak adına bu ücretleri iyi yönetebilmek önemlidir.
 • Özellikler
  Özellikler: Akıllı telefon ile çek yatırabilme, mobil bankacılık uygulaması kullanma veya işletmenizin [muhasebe yazılımına] kolayca bağlanabilme gibi birbiriyle karşılaştırılacak farklı özellikler ve hizmetler olabilir.
 • Faiz Oranları
  Birikim hesapları genellikle daha yüksek bir faiz oranı sunsa da bir vadesiz hesap veya birikim hesabıyla faiz geliri elde edebilirsiniz. İki hesap türünün farklı bankalardaki oranlarını karşılaştırın.
 • Hesabınıza Erişim
  İşletmeniz sürekli olarak bozuk paraya ihtiyaç duyuyorsa banka şubesine yakın olmak da kolaylık sağlayabilir. Bankayı gitmek için çok vakit harcamadığınız zaman günlük faaliyetleriniz yönetmek çok daha kolay olacaktır. Bankanın şube konumunu, şube saatlerini ve internet bankacılığı erişimini göz önünde bulundurun.

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık

Birçok banka internet bankacılığı hizmeti sağlar ve mobil bankacılık için bir akıllı telefon uygulaması sunar. Online bir hesap oluşturduktan sonra istediğiniz zaman kolayca bakiyenizi kontrol edebilir, bankadan bankaya havale yapabilir ve fatura ödeyebilirsiniz.

İnternet bankacılığını kullanmak doğru banka kayıtlarını tutmak için de önemli olabilir. Birçok online muhasebe ve [bordro] sistemi online banka hesaplarına bağlanabilir. Böylece bilgileri kolayca paylaşabilirsiniz. Tüm sistemlerinizin birbirine bağlı olması [işletme finansmanı] ve vergilerini yönetmeyi kolaylaştırabilir.

Ayrıca, şubeye dayalı bir hesaba alternatif olarak kullanılabilecek yalnızca internet bankacılığına dayalı hesaplar da vardır. Sadece internet bankacılığı yapan bankaların şube açması ve bunu yönetmesi gerekmez ve genellikle daha az sıklıkta ve daha düşük ücretler alarak birikimleri müşterilere aktarırlar. Ayrıca, birikim hesaplarında daha yüksek bir faiz oranı, vadesiz hesaplarda da daha çok kazanım veya faiz oranı sunarlar.

Bir bankacıyla şahsen konuşamaz veya birçok işletme sahibinin ihtiyaç duyduğu kolay para yatırma veya para bozdurma gibi şube içi hizmetleri alamazsınız. Ancak, işletmeniz bu tür hizmetlere ihtiyaç duymuyorsa internet bankacılığına dayalı bir hesap sizin için uygun olabilir.

Ayrıca, daha düşük ücretlerden ve daha yüksek faiz oranından yararlanmak için her iki hesap türünü de kullanabilirsiniz. Uygun bir şube tabanlı bankada vadesiz bir hesap ve internet bankacılığına dayalı bir birikim hesabı da açabilirsiniz.

İnternet bankacılığı hesabınızı güvende tutma

Birçok küçük işletme sahibi için internet bankacılığı şirketin finansmanını yönetmenin kolay ve güvenli bir yolu olabilir. Ancak, internet bankacılığı kullandığınızda hesabınızın gizli ve güvenli kalmasını sağlamak için birkaç önlem daha almak isteyebilirsiniz.

 • Herkese açık kablosuz ağa bağlıyken hesabınıza giriş yapmayın.
  Başka biri online olarak etkinliğinizi izleyebilir.
 • Benzersiz ve güçlü bir şifre kullanın.
  Tekrar tekrar kullanabileceğiniz birkaç şifre belirleyebilirsiniz. Yalnızca internet bankacılığı hesabınız için kullandığınız yeni bir hesap oluşturun ve şifrenizde büyük/küçük harfleri bir arada ve rastgele (bilinen bir kelime yerine) olarak kullandığınızdan emin olun.
 • İki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın.
  Bankanız bu özelliği sunuyorsa hesabınıza bilinmeyen bir cihazdan giriş yapıldığında fazladan bir adım daha gerektiren iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini kullanın. Örneğin, giriş yaparken telefonunuza veya e-postanıza gönderilen bir güvenlik kodunu kopyalamanız gerekebilir.
 • E-postaları kontrol ederken dikkatli olun.
  Bankanızdan veya başka bir güvenilir şirketten gelmiş gibi görünen ancak dolandırıcılar tarafından yollanmış bir e-posta alabilirsiniz. Bu kimlik hırsızlığı e-postaları, sizden hesabınızda oturum açmanızı (hatta sizi bankanın web sitesine benzeyen bir web sitesine yönlendirebilir) veya kişisel bilgilerinizi e- postayla göndermenizi ister ve bu bilgileri hesabınıza giriş yapıp paranızı almak için kullanabilir. Şüpheli e-postaları yok sayın; aldığınız bir e-postadan emin değilseniz bankanızı arayabilirsiniz. Her zaman bankanızın veya kredi kartınızın arkasında veya bankanın resmi web sitesinde bulunan telefon numarasını arayın ve gelen e-postadaki bilgilere güvenmeyin.
 • Virüsten koruma yazılımını güncel tutun.
  Bilgisayarınızda virüsten koruma yazılımı bulunduğundan emin olun, yazılım güncellemelerini düzenli olarak kontrol edin ve bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın. Bir virüs bulursanız bankacılık şifrenizi ve diğer çevrimiçi hesap şifrelerinizi değiştirin.

Bir ticari banka hesabı açma

Kişisel bir banka hesabından farklı olarak bir ticari banka hesabı açarken farklı bilgiler vermeniz istenebilir. Bu süreç hesabınızı nerede açtığınıza bağlı olarak değişebilir ancak olası belgeler şunlardır:

 • İşletmenize ait Vergi Numarası
  Vergi Numarası, işletmenize özel bir Sosyal Güvenlik numarası gibidir. Bu numara işletmenizi vergi formları ve [kredi raporlarıyla] ilişkilendirebilir ve bir ticari banka hesabı açarken gerekli görülebilir.
 • İşletme kurma belgeleri
  Banka [işletmenizi kurarken] Ticaret Odasına sunduğunuz şirket sözleşmesi ve kuruluş belgesi gibi işletmenizin kuruluşuna dair belgeleri isteyebilir.
 • Yönetime ilişkin belgeler
  İşletme türünüze bağlı olarak çeşitli işletme yönetim belgeleriniz de olabilir. Limitet şirketlerin işletme sözleşmeleri, ortaklıkların ortaklık sözleşmeleri ve anonim şirketlerin tüzük veya kararları vardır.
 • Ticari ünvan belgeleri
  Ticaret Odasına ticari ünvanınızı tescil ettirdiyseniz ilgili belgelere veya beyanlara ihtiyacınız olabilir.
 • İşletme ruhsatı
  İşletmenizin türüne ve bulunduğu yere bağlı olarak yerel izinlere, Ticaret Odası izinlerine veya federal izinlere ilişkin ruhsat almanız gerekebilir. Bir ticari banka hesabı başvurusu yaparken bunların bir kopyasını da vermeniz gerekebilir.

İşletme sözleşmesi gibi belgelerin bazılarına sahip değilseniz ticari banka hesabı başvurusu yapmadan önce belgeyi hazırlayabilirsiniz (internet üzerinden ücretsiz kılavuzlar ve şablonlar bulabilirsiniz).

Bir ortaklık, limitet şirket ya da anonim şirket değil de şahıs şirketi işleten işletme sahiplerinin hesap başvurusu yapmadan önce Vergi Numarası alması gerekebilir. Bazı durumlarda şahıs şirketi sahipleri her bankada ticari hesap açamayabilir ama yine de yeni bir kişisel hesap açabilir ve bu hesabı yalnızca işletmenin finansmanı için kullanabilir.

Geçiş yapmaktan çekinmeyin

Ticari banka hesabınız işletmenize fayda sağlamalı ve işletme sahibi olarak işinizi kolaylaştırmalıdır. Mevcut bankanızla ilgili sorun yaşıyorsanız farklı bir finansal kuruluşa geçiş yapmaktan çekinmeyin. Tüm bilgilerinizi ve hesaplarınızı aktarmak zor olsa da aktarım tamamlandığında daha iyi durumda olabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.