Kamu hizmetleri

Bağımsız bir ekonomik araştırma firması olan Rhodium Group'un yeni araştırmasına göre, üç yıllık bir düşüşün ardından ABD'nin karbondioksit (CO2) emisyonları 2018'de yaklaşık yüzde 3,4 artmıştır. ABD, çevreyi olumsuz etkileyen sera gazını dünyada en çok yayan ikinci ülkedir. Ulaştırma, ülkenin üç yıldır bir numaralı CO2 emisyon kaynağı olmaya devam etmektedir.

En büyük emisyon artışı konut ve ticari binalar ve sanayiden kaynaklanmıştır. Raporda, konut ve ticari binalardan kaynaklanan emisyonların 2018'de yüzde 10 oranında artarak “2004'ten bu yana gerçekleşen en yüksek seviyelere” ulaştığı belirtilmektedir."

Artan emisyonlar sadece ABD için bir problem değildir. Küresel emisyonlar da rekor seviyeye ulaşmıştır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Enerji ve Çevre Politikaları Araştırma Merkezine göre, 2018’de ABD’deki emisyon oranlarındaki artış Çin ve Hindistan gibi diğer ülkelerde de neredeyse aynı oranda meydana gelmiştir.

Tüm bunlar küçük işletme sahipleri için ne anlama geliyor? Şirketinizin enerji tüketimini azaltarak çevre üzerinde olumlu bir etki yaratabilir ve paradan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Faturalarınızı düşürmek için uygulayabileceğiniz basit yöntemler mevcuttur. Örneğin, ışıkları veya gerekli olmayan ısı ve klima ünitelerini kapatın. Hava aşırı sıcak veya soğuk olduğunda, termostatın derecesini her değiştirdiğinizde faturanızda yüzde 4 ila 7 tasarruf sağlarsınız.

Karbon ayak izinizi azaltmak ve çevrenize fayda sağlamak için basit adımlar atabilirsiniz.

Karbon ayak izinizi azaltmaya yönelik ipuçları

  • Enerji tasarrufu sağlamak adına çalışanlarınızı odadan çıktıklarında ışıkları kapatmaya teşvik edin.
  • Emisyonları azaltmak ve işe gidiş gelişlerde daha temiz bir yolculuk için araba paylaşımını, yürümeyi, bisiklete binmeyi ve toplu taşıma kullanımını teşvik edin.
  • Enerji tasarruflu ampuller, iş ekipmanları ve araçlar satın alın.
  • Enerjinizi güneş paneli veya rüzgar santrali gibi yenilenebilir kaynaklardan almanızı sağlayan “yeşil dostu” bir hizmet sunulup sunulmadığını öğrenmek için elektrik kurumunuza danışın.
  • Kış soğuğundan ve yaz güneşinden korumak için işletmenizin dışındaki çevre düzenlemesini gölge bulunduracak şekilde yapın.
  • İş yerinizdeki genel enerji kullanımını azaltmak için çalışanlarınıza esnek bir çalışma programı sağlayın ve evden çalışmalarına izin verin.

Su tasarrufu

Su kullanımını azaltmak çevreye büyük bir katkıda bulunabilir ve bu çoğu küçük işletmenin kolayca yapabileceği bir şeydir. Su kullanımınızı azaltmak için iş yerinize enerji tasarruflu musluk ve tuvalet tesisatı döşeyin. Üretim sürecinizde su kullanıyorsanız ölçülü bir şekilde kullandığınızdan emin olun. Ayrıca, personelinizle iş yerinde su kullanımını azaltma üzerine konuşun. Örneğin, musluklarda veya duşlarda sızıntı olup olmadığına bakın, suyu uzun süre akıtmayın ve iş yerinizdeki yeşil alanları daha az sulayın.

Atıkları azaltma

Atık önleme uygulamalarınızı değerlendirirken üretim süreçlerinizi, satıcılarınızın uygulamalarını ve çalışanlarınızın alışkanlıklarını incelemelisiniz.

Kuruluşunuzda atıkları azaltmanın en etkili yolu daha az atık üretmektir. Bu yöntem maliyetleri azaltmanıza da yardımcı olabilir. Fazla malzeme veya ürününüz varsa bunları yerel bir sivil toplum kuruluşuna bağışlayın. Ayrıca, kağıt kullanımını tamamen bırakabilirsiniz. Bu şekilde çevreye fayda sağlarsınız ve verimliliğiniz artar. Atıkları azaltmaya ilişkin diğer yöntemler şunlardır: belgeleri çift taraflı yazdırma, tek kullanımlık bardaklar, su şişeleri ve çatal bıçak kullanımından kaçınma ve atıklara ilişkin uygulamaları müşterilere ve çalışanlara iletme.

Geri dönüşüm

İşletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun, çevre dostu iş uygulamaları ile çevrenize olumlu bir etkide bulunabilirsiniz. İşletme malzemelerini geri dönüştürerek enerji tasarrufu sağlayacak, maliyetleri azaltacak ve malzemeleri çöplüklerden ve yakma fırınlarından uzak tutmuş olacaksınız. Yazıcı kartuşlarını geri dönüştürme, ofise geri dönüşüm kutusu koyma ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ofis malzemeleri satın alma gibi basit uygulamalar çevrenin korunmasına yardımcı olabilir. Topluluğunuzdaki küçük işletmelere hizmet veren belirli programlar ve seçenekleri öğrenmek için atık imha hizmetini aldığınız kuruluşa danışın.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.