Online Eğitim

İşimi Yönetebiliyorum Projesi Online!

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında yürütülen İşimi Yönetebiliyorum projesinin eğitimleri, COVID-19 salgını döneminde 29 Nisan – 16 Mayıs 2020 tarihleri arasında webinar serisi şeklinde gerçekleştirildi.

KOBİ’lerin dijital yetkinliklerini geliştirerek bu alandaki fırsatlardan yararlanmaları için dijital ortama taşınan eğitimlerde; dijital yetkinlik, finansmana erişim, risk yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, belirsiz dönemlerde iş planı takibi ve geleceğin ekonomisinde önemli bir yeri olan sürdürülebilirlik konularında bilgi ve deneyimler, Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim üyeleri ve uzmanlar tarafından KOBİ’lere aktarıldı. Proje kapsamında bu eğitimlerin yanı sıra, işlerini e-ticaret ortamına taşımak isteyen KOBİ’lere dijitalleşme desteği de verilecek.

2019 yılında başlatılan İşimi Yönetebiliyorum Projesinin ilk yılında Adana, Antalya, Hatay, Balıkesir, Mardin ve İstanbul’da 1.000’e yakın KOBİ Temsilcisi'ne erişilmişti.

İşimi Yönetebiliyorum Projesi, ikinci yılında da, sağlık gündemi ile birlikte gelişen yeni şartları da kapsayan çevrim içi eğitimler aracılığıyla KOBİ’lere ulaşmayı ve onları güçlendirmeye devam etmeyi hedefledi. Eğitim içeriğine pandemi dönemlerinde risk yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, belirsiz dönemlerde iş planı takibi, krizlere karşı hazırlıklı olmak ve sürdürülebilirlik gibi bu dönemde önemi daha da artan konuları içeren üçüncü bir modül eklenirken aynı zamanda içerikler KOBİ’lerin mevcut işlerini hızlı bir şekilde dijitale taşımalarına yardımcı olacak şekilde güncellendi. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından verilen akademik bilgiler, Türkiye’nin önde gelen çevrim içi alışveriş platformları ve e-ticaret altyapısı sağlayan firmalar tarafından sağlanan pratik bilgilerle desteklendi. Dijitalleşme eğitimlerine pazaryerleri ve e-ticaret alt yapısı, ödeme sistemlerini temsil eden konuklar KOBİ’lerle online ortamda bir araya geldi.

Büyük şehirlerden katılım yüksek

29 Nisan – 16 Mayıs 2020 tarihlerinde düzenlenen İşimi Yönetebiliyorum webinar serisine farklı sektörlerden %41’i kadın olmak üzere toplam 550 KOBİ Temsilcisi katıldı. Öne çıkan sektörler ticaret, hizmet, inşaat, gıda ve tekstil oldu. İstanbul, İzmir, Ankara, Kütahya ve Adana en fazla katılım sağlayan şehirler arasında yer aldı.

Eğitime katılanlara iletilen Memnuniyet Anketi’ni katılımcıların %11’i yanıtlamış olup, katılanların %97’si eğitimin genelinden ve eğitmenlerden , %95’i eğitim içeriğinden, %90’ı eğitimin süresi, örnekleri ve teknik altyapısından memnun kaldığını belirtmiş, ortalama memnuniyetin %90’ların üzerinde olduğu görülmüştür.

Pandemi dönemine özel hazırlanan dijitalleşme desteğine 174 KOBİ Temsilcisi başvuru yapmış, değerlendirmeler devam etmektedir.

Proje kapsamında ayrıca TÜRKONFED ve TÜSİAD üyesi başarılı iş insanlarının “co-pilot”luk görevi üstleneceği mentörlük desteği de verilecek. İlk etapta birinci yıl eğitime katılan 6 ilden 6 kişiye bu hizmet verilecek. Bu destekle hem KOBİ’ler hem de ülke ekonomisi için başarılı örnekler yaratıp, “çarpan etkisi”ni artırmak hedefleniyor.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.