Liderlik

İşletmenizin lideri olarak işletmenizi geleceğe taşıma ve çalışanlarınızın geliştirecekleri davranışları, iletişimleri ve çalışma şekillerini belirleme konusunda önemli bir rolünüz vardır. Toplantılara yaklaşımınız, iletişiminiz ve problemlere getirdiğiniz çözümler çalışanlarınızı ve müşterilerinize sizin yolculuğunuzun bir parçası olma ya da başka biriyle çalışma kararını verdirecektir. Lider olarak vizyonunuz, işletmenizin ilerlemesini istediğiniz yola dair fikirlerinizle birlikte firmanızın gelişimi, pazarlama, satışlar, ürünler hakkında ve sonraki adımda vereceğiniz kararlarda size ve ekibinize rehber olacaktır. Doğal bir lider olmanız veya insan yönetme konusunda yeni olmanız fark etmez; başarı bir günde gelmeyecektir. Başarıya ulaşmanın yolu elinizden gelenin en iyisini yapmaya ve kendinizi sürekli geliştirmeye kendinizi adamanızdır.

İletişim anahtar nitelik taşır

Kişisel hayatınızda olduğu gibi iş hayatınızda da iletişim kurma şekliniz çalışanlarınızla ve müşterilerinizle aranızdaki ilişkileri belirleyecektir. Kötü iletişim iş yerinizde yanlış anlamalara, iş kayıplarına, çatışmalara ve başka sorunlara yol açabilir. Benzer şekilde şeffaf ve net bir iletişim istediğiniz çalışanları şirketinize çekebilir, çalışanlarınıza ellerinden gelen en iyi çabayı göstermeleri için ilham verebilir, müşterileriniz arasında olumlu bir itibar oluşturabilir ve çatışmaları başlamadan durdurabilirsiniz. Konu iletişime geldiğinde bu ipuçları iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır:

 • Şirket içi politikaları, maaş düzenini, maaş miktarlarını ve çalışanlardan beklentileri net bir şekilde açıklayın
  Çalışanların ilk diyalogdan itibaren sizinle deneyimlerinin pozitif olmasını sağlayın. Her çalışandan kendi görevi ölçüsünde neler beklediğinizi, iş yeri politikalarınızı ve işletmenizin hedeflerini net bir şekilde açıklayın. Çalışanlar firma içindeki rollerini bildiklerinde kendilerini daha rahat hissederler ve başarılı olma şansları artar.
 • Tedarikçilere, çalışanlara ve müşterilere saygılı davranın
  İşletmenin sahibi olarak çok çeşitli kişiliklere sahip insanlarla diyalog kurmanız muhtemeldir, bu insanların bazılarıyla anlaşmanız daha kolay olacaktır. Her diyalogda pozitif ve saygılı bir şekilde davranırsanız diğer insanların da sizi örnek aldıklarını göreceksiniz. Empatiye veya kendinizi başka birinin yerine koyma becerinize güvenmek, herkesin saygı ve değer gördüğünü, anlaşıldığını hissettiği bir çalışma ortamı oluşturma yolunda önemli bir adımdır. Pozisyonları fark etmeksizin herkese aynı seviyede saygıyla davranmak, çalışanlarınız için de iyi bir örnek teşkil edecektir.
 • Düzenli güncelleme ve/veya değerlendirme görüşmeleri yapın
  İşletmeniz ne kadar küçük olursa olsun, çalışanlarınızla düzenli olarak görüşmek için zaman ayırmak onlarla açık iletişiminizi korumanızı ve potansiyel problemleri ortaya çıkmadan anlamanızı sağlayacaktır. Bu toplantılarda çalışanların karşılaştıkları zorluklar, gerçekleştirmek istedikleri hedefler, iş yüklerini yönetebilme durumları, yöneticisi olarak daha iyi yapabileceğiniz şeyler olup olmadığı ve çalışanların başarıya ulaşmak için ihtiyaç duyabilecekleri ek destekler gibi konuları konuşabilirsiniz. Bu güncelleme toplantılarında ve çalışanlarınızla olan tüm iletişimlerinizde, herkesin hatalarını korkmadan kabul edebileceği bir ortam oluşturmak için çaba sarf edin. Bunu başardığınızda ekibin tüm üyelerinin - liderleri olarak siz de dahil- attıkları yanlış adımları tespit etmeleri ve bunları tekrarlamamak için önlem almaları kolaylaşacaktır.

  İki kişiden daha geniş ekipler için herkesin katıldığı kısa ve haftalık toplantılar yapabilirsiniz. Bu toplantılar için bir yapı veya gündem belirleyin ve her katılımcıya toplantıda soru sorma ya da konu açma şansı verin. Toplantıların gündemlerinden sapmalarına veya belirlediğiniz süreyi aşmalarına izin vermeyin. Toplantı süresi bittiğinde hâlâ tartışılması gereken şeyler varsa bunları bir sonraki haftanın toplantısının gündemine ekleyebilirsiniz. Sadece bir çalışanınız varsa ne durumda olduklarını sormak ve ona en iyi desteği nasıl verebileceğinizi konuşmak için her ay öğle yemekleri veya "güncelleme görüşmeleri" organize edebilirsiniz.
 • Çalışanları geliştirdikleri ve katkı sağladığı alanlar için takdir edin
  Arka planı, görevi veya tecrübesi ne olursa olsun her çalışan iyi yaptığı şeyler için takdir edilmek ister ve bunu hak eder. Örneğin bir müşteriye çok detaylı yardımcı olduğunda ona hemen sözle teşekkür edebilir ya da güçlü yönlerini gördüğünüzü gösteren kısa bir cümleyle onu takdir edebilirsiniz. Diğer bir seçenek de işletmenizdeki herkesin diğer insanların yaptıklarını takdir etmek ve onlara teşekkür etmek için kullanabilecekleri özel bir kutu bulundurmaktır. Bu notları bir panoya asabilir ya da bir grup toplantısında insanlara okuyabilirsiniz. Dörtten faza çalışanınız varsa "ayın çalışanı" seçebilir, bu çalışana bir sertifika veya küçük bir ödül verebilirsiniz.
 • Açık kapı politikası uygulayın
  İyi bir dinleyici olmak, mükemmel iş diyalogları kurmanızı sağlayan en iyi yollardan biridir. Çalışanlara, getirecekleri soruları veya konuları konuşmak için müsait olduğunuzu net bir şekilde göstererek bu yolda ilk adımınızı atabilirsiniz. Bu konuşmalarda telefonunuzun sesini kapatarak konuşmanın bölünme ihtimalini azaltın. Size getirilen konulara karşı duyarlı davranın, anlatılan bilgileri onaylayın, konuşmadan notlar alın ve konuyu ciddiye aldığınızı göstermek üzere konunun sonraki adımlarını planlayın.
 • Zorluklara incelikle yaklaşın
  İletişiminiz ne kadar iyi olursa olsun çatışmalar yine de kaçınılmaz olabilir. Çatışmalardan kaçınmak yerine bunlarla yüzleşmek her zaman daha iyi bir yoldur. Çatışma yaşadığınız kişiyle karşılıklı oturun, konuya dair herkesin fikrini isteyin ve bunları anladığınızı ifade edin. Size anlattıkları şeyleri tekrar edin, probleme çözüm bulmak için beyin fırtınası yapın, çözüm için sonraki adımlara karar verin, tartışmayla ilgili yazılı bir not alın ve çözümün bulunduğundan emin olmak üzere süreci takip etmek için kişiyle ileride yeniden konuşun. İşletmenin lideri olarak bu tür davranışlarınız diğer insanlar için önemli bir örnek teşkil edecektir. Ayrımcılıkla ilgili ciddi çatışmaların, özellikle kaç personelinizin var olduğuna göre çok spesifik yanıtlar gerektireceğini unutmayın. İşletmenizin hangi federal ayrımcılığı ve tacizi önleme kanunlarına tabi olabileceğini öğrenin. Yerel resmi çalışma biriminizden bir avukatla konuşarak eyaletinizin, bölgenizin ve şehrinizin de tabi olduğu ayrımcılığı ve tacizi önleme kanunlarını öğrenin.

Bir planınız olsun

İşletmeler ve çalışanlar belirli bir aksiyon planı dahilinde çalışıyorlarsa daha yüksek performans göstereceklerdir. Planınız, firmanız için belirlediğiniz vizyonun net ve başarılması mümkün adımları ya da kilometre taşlarının bir zaman çizelgesine oturtulmuş halidir. Tüm çalışanlarınızın bu plana dair farkındalık sahibi olmasını ve bu planı gerçekleştirmek için kendilerine düşen rolü bilmelerini sağlayın. Ekip toplantılarınızda veya haftalık göndereceğiniz bir “genel durum” e-postasıyla grup olarak hedefinize ilerleme durumunuzu çalışanlarınıza düzenli olarak aktarın. Bunun için adımlardan oluşan [iş planı oluşturmak] konulu içeriğimizden de faydalanabilirsiniz.

Planlama, zamanınızı günlük ve haftalık olarak planlamak şeklinde, mantıklı bir çerçevede kullanmak anlamına da gelir. Her gün işten çıkmadan önce bir sonraki günün planını yapabilirsiniz. Bu basit eylem, önceliği yüksek görevlerin daha erken ele alınmasını ve önemli görevlerin unutulmamasını sağlayabilir.

İş birliği içinde çalışan bir iş ortamı oluşturun

Güçlü bir işletme, ekibinin her üyesinin güçlü yönünden faydalanır. Çalışanların fikirler, ürünler, pazarlama süreçleri ve diğer konular üzerinde iş birliği yaptıkları veya birlikte çalıştıkları firmalar sadece liderlerinin değil, sahip oldukları çalışan grubunun güçlü yönlerinden faydalandıkları için daha yüksek bir verimlilikte çalışabilecektir. Amaç her çalışana işletmenin başarısında ve gelişiminde önemli bir rol oynadığını hissettirmektir. Delegasyon, yani belirli görevlerin başka insanlara verilmesi işi, iş birliği içinde ve verimli çalışmanın sağlanabilmesinin diğer bir önemli yoldur. İşletme görevlerini bölerek ve tamamına el atarak çalışanlarınızın kendilerini işletmenizin daha önemli parçaları gibi hissetmelerini sağlayabilir, ayrıca planlama ve satış gibi asıl becerilerinizin olduğu liderlik görevlerine daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

İş birliği içinde çalışan bir ortam yaratmanın diğer bir önemli gerekliliği de, bir lider olarak performansınıza dair çalışanlarınızdan düzenli olarak geri bildirim istemektir. Bunu yılda iki kez dağıtacağınız bir anketle, çalışanların öneri veya takdir notlarını bırakacakları bir öneri kutusuyla, karşılıklı münazaralarla veya güncelleme toplantılarıyla yapabilirsiniz. Çalışanlarınızın en beğendiği liderlik özelliklerinizi ve bunun yanında, neleri daha iyi yapabileceğinizi sorun. Kendinize dair geri bildirim almak zor olabilir ancak bu geri bildirimler sürekli gelişmenize yardımcı olacak ve çalışanlarınıza, güçlü ve düşünceli bir lider olmaya kendinizi adadığınızı gösterecektir.

Hataların çalışma süreçlerinin doğal parçaları olduğunun farkına varın

Sizin ya da çalışanınızın yaptığı fark etmeksizin, hatalar başarısızlık gibi görünebilir. Ancak, her işletmede insan hataları vardır ve bu hatalar hem siz hem de ekibiniz için öğrenme ve gelişme fırsatları olarak önemli olabilir. Bir çalışan aldığı siparişi unutabilir, bir müşteriye yanlış ürün gönderilebilir veya bir personelinizle diyaloğunuzu yeterince incelikli bir tavırla yapamayabilirsiniz; hatalar işin bir parçasıdır. Önemli olan hataların siz ve personeliniz tarafından nasıl ele alındığıdır. Bir problem ortaya çıktığında ilk adım bunu kabul etmektir. Hata sürecine dahil olan herkese hatanın nasıl meydana geldiğini ve problemi çözmek için en iyi yolun ne olduğunu düşündüklerini sorun. Herkesin zaman zaman hata yapabileceğini ve hatalara karşı suçlayıcı değil, anlayışlı bir tavırla yaklaşmanın hem çalışanlarınıza güven vereceğini hem de problemi daha verimli bir şekilde çözmenizi sağlayacağını unutmayın. Yapılan hata unutulan veya yanlış giden bir sipariş ise hemen doğru siparişi gönderin. Müşterinize karşı iyi niyetinizi göstermek için siparişle birlikte bir indirim kartı veya ücretsiz bir hediye de takdim edin. Sonrasında bu hataya sebep olan sorunlu bir sürecin veya iletişim sorununun tekrarlanma ihtimalini en aza indirmek için değiştirmeniz gereken şeyi bulun.

Örnek bir lider olun

Nasıl giyindiğiniz, işinize ne kadar ciddi yaklaştığınız, diğer insanlara nasıl davrandığınız ve ürününüz ya da hizmetiniz hakkında hissettiğiniz şeyler, çalışanlarınızın ve müşterilerinizin de işletmenize bakışlarını etkileyecektir. Diğer insanları pozitif bir zihinle çalışmak için motive etmek nadiren gereksinimler veya talepler üzerinden gerçekleşir; bu motivasyon sıkı çalışmanın ve profesyonel davranışların kültür haline geldiği bir çalışma ortamı oluşturmakla mümkündür.

Kararlı olun

Gelişmekte olan bir işletmenin lideri olarak, ne kadar dikkatli plan yaparsanız yapın hatalardan tamamen kaçınmanız mümkün değildir. Ancak, başarınız net bir hedef belirleme, aksiyon alma ve ekibinize ilham verme ve yanlış adımlar atıp yaklaşımlarınızı zamanla değiştirmeniz gerekse dahi kararlılığınızı koruma yeteneğinizle gelecektir. Bu kararları çalışanlarınıza da anlatın ve aldığınız aksiyonların sebeplerini açıklayın. Güçlü liderler, iyi satmayan bir ürün serisini piyasadan çekmek, işletme için daha uygun bir tedarikçiye geçmek veya işletmenin büyümesine destek olacak yani bir ekipman almak gibi zor kararlar vermekten korkmazlar.

Mentorlar bulun

Başarıyı elde etmiş uzmanlardan işletmenizde faydalanmak, işletmenize dair kararlar vermek ve işletmenizi büyütmek için mükemmel bir yoldur. Bu sebeple sektörünüzün içinde veya dışında çalışan ve zorluklar, fikirler ve daha başka konularda konuşabileceğiniz mentorlar sizin için değerli olabilirler. Mentorlar genellikle sektörlerinde başarı elde etmiş, sizinle görüşmeye zaman ayırabilen ve size yardım etmek isteyen kişilerdir. Bir mentor bulmak için ailenizden veya arkadaş çevrenizden bu işe uygun olabilecek insanları deneyebilir, sosyal çevrenizden ve sektördeki sosyal organizasyonlar sırasında diğer işletme sahipleriyle tanışabilir ve hatta internetteki mentorluk hizmetlerini inceleyebilirsiniz. Kusursuz mentor sosyal çevrenizden biri ya da bir telefon uzağınızdaki biri olabilir.

Küçük ölçekli işletme sahipleri için gönüllülük tabanlı çalışan bir yönetim kurulu oluşturmak, işletmeye dair fikirler ve içgörüler elde etmenin alternatif bir yoludur. Bu yönetim kurulu destek, girdi ve tavsiye almak için güvenebileceğiniz bir uzmanlar grubudur.

Liderlik yeteneklerinizi keskinleştirin

Her mükemmel liderin arkasında mükemmel olma azmi vardır. Liderlik yetenekleriniz doğal veya öğrenilmiş olsun, kişisel liderlik hedefleri belirleyip bunları zamanla ne kadar gerçekleştirebildiğinizi takip ederek gelişiminizi sürdürebilirsiniz. Yeni liderlik becerileri öğrenmek için online dersler veya meslek edindirme kurumlarında dersler alabilirsiniz. Ayrıca birçok lider, diğer işletme sahiplerinden veya çalışanlardan kendi performanslarına dair görüş ister. Diğer insanlardan kendinize dair görüş istemek güçlü olduğunuz ve gelişime ihtiyaç duyduğunuz alanları belirlemek, ayrıca daha açık iletişim kanalları oluşturmak için önemli bir fırsat olabilir.

İşinizi daima kendinizin yöneteceğini düşünerek işletmenizi kurmuş olabilirsiniz ancak er ya da geç anlayacaksınız ki, işletmenizde yapılması gereken işleri yapacak bir de ekip kurmanız gereklidir. Kendinize liderlik rolü vermiş olsanız da olmasanız da liderlik, diğer insanlar hakkında bilgi edinmek, güçlü yanlarınızı öğrenmek, hayatın her alanında size yardımcı olacak ve işletmenizi düşündüğünüzden çok daha iş birliği içinde çalışan, pozitif ve başarılı bir firma haline getirecek önemli iletişim becerileri edinmek için harika bir fırsattır.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.