İş Kurmak

Birçok küçük işletme sahibi, sattıkları ürün veya hizmet ne olursa olsun, bir düşünceyi gerçek bir şirkete dönüştürmek için benzer bir süreçten geçmek zorundadır. İş planı oluşturmaktan işletmenizi ilgili resmi kurumlara kaydettirmeye kadar bu süreç farklı pratik ve yasal adımları kapsayabilir

İş Kurmanın Adımları

1. Bir fikriniz olsun

Çoğu şirket bir ilham kıvılcımı ile ortaya çıkar. Kendi kendinize yeni bir ürün bulmuş olabilirsiniz veya potansiyel bir ortakla nasıl yeni bir iş kuracağınızı görüşmüş olabilirsiniz.

Başarıya ulaşmak için yepyeni bir ürünü sıfırdan icat etmenize gerek yoktur. Müşterilerin ihtiyaç duyacağını bildiğiniz bir hizmet üzerine iş kurmak daha kolay bir yol olabilir.

Örneğin, yeni bir ayakkabı şirketi, ayakkabıyı sıfırdan icat etmez. Ancak şirket, özel malzemeler kullanarak, daha düşük fiyat sunarak, olağanüstü yüksek kaliteli ayakkabılar geliştirerek veya üstün müşteri hizmetlerini sunarak kendini öne çıkarabilir.

Kendinize şu soruları sorun:

 • Ürünüm veya hizmetim kimlere yardım ediyor?
 • Hangi sorunu çözüyorum?
 • Başkaları bu ürüne veya hizmete ne kadar para ödeyecek?
 • Bu fikri daha önce başka işletmeler denedi mi? Başarılı oldular mı? Onların hatalarından hangi dersleri çıkarabilirim?
 • Kendimi rekabette nasıl öne çıkarabilirim?

2. Pazarı araştırın

Harika bir fikir daima başarılı bir işe dönüşmeyebilir. Harika bir ürün geliştirseniz bile ideal müşteriniz için en uygun fiyattan nasıl satabileceğinizi anlayamazsanız işiniz başarısız olabilir. Benzer şekilde, ürününüz bir müşterinin isteklerini veya ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, ne kadar ucuz olursa olsun satış yaparken sorun yaşayabilirsiniz.

Ürününüzü veya hizmetinizi isteyen ve bunların ücretini karşılayabilecek müşterilere ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, müşterilerinizi rakiplerinizin ürün veya hizmetleri yerine, sizinkileri satın almaya ikna etmeniz gerekir.

Pazar araştırması bir müşterinin sattığınız şeyleri neden satın alabileceğini anlamanıza yardımcı olur. İdeal müşteriniz için doğru ürünü sunup sunmadığınızı ve iş fikrinizin başarılı olup olmayacağını anlamanıza yardımcı olabilir.Pazar araştırmasını baştan yapmanız, ileride zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

İşe, potansiyel müşterilerle görüşüp, ürün veya hizmetinizi beğenip beğenmeyeceklerini ve bunun için ne kadar ödeyebileceklerini öğrenerek başlayabilirsiniz. Önce arkadaşlarınız ve aileniz, daha sonra ise bizzat veya internetten tanımadığınız kişilere ulaşın. Çoğu durumda hem olumlu hem de olumsuz geri bildirimler alacaksınız. Olumsuz geri bildirim alırsanız ürününüzü, potansiyel müşterinizin endişesini giderecek şekilde değiştirmenin yollarını düşünün.

İnternet yorumları, bir diğer potansiyel bilgi kaynağıdır. Benzer işletmelerin veya ürünlerin yorumlarını okuyun ve müşterilerin neleri sevdiğini ve sevmediğini görün. Müşterilerin sevmedikleri alanlarda gelişim sağlayabilirseniz daha iyi bir ürün veya hizmet sunma şansı yakalarsınız.

Pazar araştırması yaparken devlet kurumlarının toplayıp organize ettiği ve de ücretsiz olarak inceleyebileceğiniz  demografik ve davranışsal verilerden de faydalanabilirsiniz. Bir perakende satış mağazası açmayı planlıyorsanız şehir veya ilçe yönetiminizin ek kaynaklarının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bazı yerel yönetimler, benzer işletmeler ve farklı mahalleler hakkında istatistik tutuyor olabilir.

3. İş planı oluşturun

[İş Planı],  şirketiniz için bir yol haritası olarak düşünebilirsiniz. Şirketinize, sunduğunuz ürünlere veya hizmetlere ve işletmeye yönelik gelecek yıllara ilişkin genel bilgi verir.

Bu araştırmayı işletmenizin hedeflerini, şirketinizi nasıl kuracağınızı ve yöneteceğinizi ve ne kadar para kazanmayı beklediğinizi belirlemek için kullanabilirsiniz. İş planı ayrıca şirketinizin hangi amaçla kurulduğunu, ürününüzle nasıl bir fark yaratmayı planladığınızı ve ürününüzün tam olarak ne olduğunu ve neleri içerdiğini açıklar. Verdiğiniz bu ayrıntıların, alacağınız her kararda size yol göstereceğini unutmayın.

İş planı oluşturmak, fikrinizi ortaya koymanızı sağlayabilecek önemli bir adımdır. Küçük veya büyük bir işletme kredisine başvurduğunuzda net bir iş planına sahip olmak da bir gereklilik olarak karşınıza çıkabilir.

4. Para Temin Edin

Birçok işletme, ekipman satın almak, araç-gereç temin etmek, personel istihdam etmek, mekan kiralamak, lisans ödemesi yapmak ve ortaya çıkan diğer işletme giderlerini karşılamak için bir başlangıç yatırımına veya başlangıç finansmanına ihtiyaç duyar.

Küçük işletme sahipleri farklı [finansman] kaynaklarından birini tercih edebilir. Örneğin:

 • Kendi finansmanını sağlama
  Başka bir işten edindiğinizi tasarrufları veya geliri kullanmak veya işletme giderlerini ödemek için kişisel bireysel kredi çekmek.
 • Arkadaşlar ve Aile
  Arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden işletmenize yatırım yapmalarını istemek. Size kredi teklif edebilirler ve sizin de bu krediyi geri ödemek için anlaşma yapmanız gerekebilir.
 • Krediler
  Bir finans kurumundan işletme kredisi çekmek. Kredi almaya hak kazanmak için iyi bir kredi derecesine, güçlü bir iş planına ve kredi almaya uygun bir iş geliri veya kişisel gelire sahip olmanız gerekir. Kendi başınıza kredi alma hakkınız yoksa sizinle birlikte borcundan müştereken sorumlu olmayı kabul eden ve bunu yapamıyorsanız borcun geri ödenmesine yardımcı olacak bir ortak imzalayıcı bulmayı değerlendirin.
 • Yatırımcılar 
  Melek yatırımcılardan veya girişim sermaye fonlarından para temin etmek. Girişim sermayesi şirketleri, işletmede özsermaye veya kısmi sahiplik karşılığında genç şirketlere doğrudan yatırım yaparlar. Melek yatırımcılar aynı zamanda genellikle özsermaye karşılığında yeni işletmelere de yatırım yaparlar.
 • Satıcı Finansmanı
  Kurulu bir işletme satın alıyorsanız, satıcı satın alımı finanse etmeyi ve size para temin etmeyi teklif edebilir. İşletmenin asıl sahibi, şirketini satın alan kişiye borç para verir. Bu sayede yeni şirket sahibi, yeni şirketteki sahipliğini uzun süre finanse edebilir. Sonrasında alıcı, kabul edilen şartlara göre krediyi öder.
 • Kitlesel Fonlama
  Katkıda bulunan ve karşılığında bir değer alan çok sayıda kişiden para toplamayı ifade eder (ürününüzün ön siparişini vermek veya bir günlüğüne iş merkezini ziyaret etmek gibi).

Krediyi geri ödeyerek şirketin tam sahipliğini sürdürmeyi isteyip istemediğiniz veya fikrinize yatırım yapılması karşılığında kontrolden belirli ölçüde caymak isteyip istemediğiniz gibi tüm seçeneklerin artılarını ve eksilerini değerlendirmelisiniz.

5. İşletmeyi tescil ettirin

Fikrinizin başarılı olabileceğine karar verdiğinizde verip ve işinizi kurmak için para topladığınızda [işletmenizi yasal olarak kurma] ve [tescil ettirme] süreçlerinden geçmelisiniz.

Bazı durumlarda bu adım, para temin etmekten önce gelebilir. Alternatif olarak, biraz para toplayabilir, işletmeyi yasal olarak kurabilir ve ardından ek finansman arayışına geçebilirsiniz.

 • İşletme yapısına karar verin.
  İşletmenizi bir şahıs şirketi olarak yönetebilirsiniz ve bu durum, işletme sahibi ile işletme arasında yasal bir ayrıma neden olmaz. Bir ortaklık, limitet şirket (LTD ŞTİ) veya anonim şirket kurabilirsiniz. Ticari kuruluş kurmak, işletme sahiplerine vergi avantajları ve alacaklılar karşısında yasal koruma sağlayabilir ve bazı işletme finansmanı türleri için gerekli olabilir.
 • Bir ticari ünvan seçin. 
  Ticari ünvanınızın, ticari faaliyetinizi yansıttığından ve başka birisine ait olmadığından emin olun. Aynı zamanda bir web sitesi adresinin (http://isimiyonetebiliyorum.com gibi) ve sosyal medya hesabı adlarının ticari ünvan olarak kullanılabileceğinden emin olmalısınız.
 • İşletmenizi tescil ettirin.
  Vergi Dairesi ve Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde yönetimlerine işletmenizi tescil ettirmeniz gerekebilir.
 • Vergi kimlik numaraları edinin.
  Vergi kimlik numarası, şirket banka hesabı açmanıza ve şirket vergilerini ödemenize olanak tanır. Vergi kimlik numaralarınızı talep ederken gerekli olacak formlara erişmek için ilgili kurumların web sitelerini ziyaret edin. Vergi beyanında bulunurken bunlar önemlidir.
 • Ruhsatları ve izinleri alın.
  İşletmenizin türüne ve kurduğunuz yere bağlı olarak yerel, yönetimlerden ilgili ruhsatları veya izinleri almanız gerekebilir.

İşinizi yasal olarak kurduktan ve gerekli tüm ruhsatları ve izinleri aldıktan sonra, işinizi açabilir, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satmaya başlayabilirsiniz. Hepsi bu kadar. Artık resmi olarak işletme sahibisiniz.

Ardından işletmenizi başarılı şekilde nasıl yöneteceğinizi ve müşterileri nasıl çekeceğinizi bulmalısınız.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.