İş Kurmak Sizin İçin Uygun mu?

Küçük işletme sahipleri birçok farklı ürün ve hizmet satar. İnternette ve yerel mağazalarda satmak istediğiniz yeni bir oyuncak geliştirmiş olabilirsiniz. Sunabileceğiniz değerli bir yeteneğiniz olabilir. Ya da sıfırdan iş kurmak yerine mevcut kurulu bir işletmeyi satın alıp yönetmek isteyebilirsiniz.

Bir işletme sahibi olmak kesinlikle cezbedici olabilir. Kendi işinizin patronu olabilirsiniz, işleri istediğiniz şekilde yürütebilirsiniz ve kişisel ve finansal büyüme fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Fakat ilk başta kısa sürede çok şey öğrenmek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle küçük işletmeler için, işletme sahibinin farklı roller üstlenmesi gerekebilir: Yönetici, muhasebeci ve satış görevlisi gibi.

Küçük bir işletme kurmak riskli de olabilir. Satışlarınız beklentilerin altında olabilir veya karşılayamayacağınız düzeyde beklenmedik masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Yeni bir şirket kurma sürecine başlamadan önce ilk sene karşılaşabileceğiniz ticari risklerin bir listesini hazırlayın. Potansiyel iş ortaklarınızla veya diğer deneyimli iş sahipleriyle konuşarak onların deneyimleri ve olası riskler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Söz konusu riskleri düşük, orta veya yüksek olarak kategorize edelim. Riskler orta veya yüksek düzeydeyse işinizin başarısız olma ihtimali olabilir. Kendinize şunu sorun: "Bu işe başlama riski, alacağım karşılığa değer mi?".

Vereceğiniz karar mali durumunuzu, aile yaşamınızı ve sağlığınızı etkileyebilir. Bu nedenle risklerden kaçınmak veya orta düzeydeki bir riski düşük seviye bir riske dönüştürmek için yapabileceklerinizi iyice düşünün. İşlerin iyi gitmemesi ihtimaline karşı yedek planlar da geliştirebilirsiniz.

Devam etmeye hazırsanız işletmeyi başarılı bir şekilde kurmak ve yönetmek için atmanız gereken adımları öğrenerek serüvene başlayabilirsiniz.

İş Kurmak
Birçok küçük işletme sahibi, sattıkları ürün veya hizmet ne olursa olsun, bir düşünceyi gerçek bir şirkete dönüştürmek için benzer bir süreçten geçmek zorundadır. İş planı oluşturmaktan işletmenizi ilgili resmi kurumlara kaydettirmeye kadar bu süreç farklı pratik ve yasal adımları kapsayabilir. [Daha Fazla Bilgi Edinin]

Başarının Anahtarları
Başarılı bir küçük işletme kurmanın tek bir yolu yoktur. Birçok küçük ve mikro şirket ilk birkaç yılı çıkaramaz. İşletme sahiplerinin her şeyi kontrol etmesi mümkün değildir. Ancak, kârlı işletmeleri başarısız işletmelerden ayıran şeyleri öğrenerek kendinizi başarıya odaklayabilirsiniz.[Daha Fazla Bilgi Edinin]

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.