İşletme Kredisi Türleri

İşletmeler, işletme sahiplerinin kredilerinden ayrı olarak bir kredi geçmişine ve kredi notuna sahip olabilir. İşletme kredinizi oluşturmak kredi limiti, kredi veya kredi kartı almanızı kolaylaştırabilir.Daha sonra işinizi devam ettirmek ve büyütmek için borç almanız gerektiğinde bu hesapları kullanabilirsiniz

Kişisel kredinizi nasıl oluşturacağınızı ve yöneteceğinizi öğrenmek de önemlidir. Birçok küçük işletme sahibi kişisel kredi geçmişlerinin de önemli olduğunu düşünmektedir çünkü borç verenler yeni bir hesabı onaylamadan önce işletme sahibinin kişisel kredisini inceleyebilir.

Ancak, borç almaya karar vermeden önce kredi maliyetlerini ve işletmeniz üzerindeki etkisini değerlendirin. Kredi almaya hak kazanmanız onu kabul etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Kredi ile birlikte diğer ücretleri ve faizi de geri ödemeniz gerektiğini unutmayın.

İşletmenize nasıl etki edeceğine veya krediyi nasıl geri ödeyeceğinize dair net bir planınız olmadan borç almak istemeyebilirsiniz. Aksi takdirde borcunuzu ödemek için şirketinizin gelirlerinin çoğunu kullanabilirsiniz ve bu yüzden kendinize veya şirketin geleceğine yatırım yapmak için yeterli paranız kalmaz.

Öte yandan, bir kredinin ödeyeceğiniz ücretler ve faizlerden daha fazla para kazandıracağını ve birikim yapmanıza yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız kredi almak iyi bir fikir olabilir.

İşletme kredisinin faydaları

[İşletme kredisi] bölümünde iyi işletme kredisi oluşturmak için uygulayabileceğiniz beş adımı bulabilirsiniz.

Kısacası, bir anonim şirket veya limitet şirket gibi bir ticari kuruluşu [yasal olarak oluşturmanız] gerekecektir. Ardından, ödeme geçmişinizi (zamanında, planlanandan önce veya geç yapılmış fatura ödemeleri gibi) işletme kredisi bürolarına bildiren kuruluşlarda hesap açmanız gerekir. Bir kredi limitiniz veya kredi kartınız varsa borç olarak almanıza izin verilen paranın yalnızca küçük bir kısmını kullanmak ve borcunuzu sürekli olarak ödemek işletme kredinize olumlu etkide bulunabilir.

İyi bir işletme kredisi geçmişi oluşturmak işletmenize yardımcı olabilir:

 • Borçlanırken daha yüksek kredi miktarları ve daha düşük faiz oranları almaya hak kazanma
 • Daha az maliyetli işletme sigortası
 • Tedarikçilerle daha iyi anlaşmalar yapma

İşletme kredisi oluşturmadığınız takdirde kişisel kredinizi işletmenize borç almak için kullanabilirsiniz. Ancak, kişisel kredinizi kullanarak aldığınız borcu geri ödeyemediğinizde kişisel birikimleriniz ve varlıklarınız risk altında olabilir. Buna ek olarak, kişisel kredinizi işletmeniz için kullandığınız takdirde bir araç veya ev satın alırken kişisel krediye hak kazanmanız zorlaşabilir.

İşletme kredinize, kişisel kredinize veya her ikisine de güveniyorsanız borç almanın üç yolunu mevcuttur: kredi limiti, kredi veya kredi kartı.

İşletme kredi limiti

Bir kredi limiti açmak size gelecekte de borç alabilmeniz için bir seçenek sunar. Bir kredi limiti açtığınızda, hesabınızda bir kereye mahsus olarak borç alabileceğiniz en fazla para miktarı anlamına gelen bir kredi limiti bulunur.

Örneğin, 5.000 Türk lirası ile sınırlı olan bir kredi limiti onayı alabilirsiniz. Toplam tutar 5.000 Türk lirası olana kadar bir veya daha fazla kredi alabilirsiniz. Genel olarak, yalnızca borç aldığınız tutar üzerinden faiz veya ücret ödersiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca az borç almak paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Kredi limitleri döner hesaplardır ve tekrar başvuru yapmadan hesaptan borç alabilirsiniz. Örneğin, 5.000 Türk lirası kredi limitinizden 1.000 Türk lirası aldığınızda borç veren parayı hesabınıza aktaracaktır. Bu işlemden sonra 1.000 Türk lirası artı faiz ödersiniz. Daha sonra tekrar 5.000 Türk lirasına kadar borç alabilirsiniz.

Veya, bileşik kredi miktarı 5.000 Türk lirasının altında olduğu sürece ilk ödemeyi yaparken başka bir kredi daha alabilirsiniz.

Bir kredi limiti açmak parayla ilgili endişenizi azaltabilir. Bir gider için ödeme yapmanız veya yeni bir fırsata yatırım yapmanız gerekiyorsa borç alabileceğinizi bilirsiniz. Bununla birlikte, bir kredi limiti açmadan önce farklı borç verenlerle görüşün. Aksi takdirde, ihtiyacınız olandan daha fazla ücret ve faiz ödeyebilirsiniz. Örneğin, bazı hesapların (tümü olmasa da) yıllık ücreti vardır ve bu tutarlar krediyi kullanmasanız bile ödenmelidir.

İşletme kredisi

Teslimatları yapabilmeniz için malzeme sevkiyat etmeniz veya bir araç satın almanız gerekebilir. Tam olarak karşılayamayacağınız tek bir masrafınız varsa işletme kredisi almak iyi bir seçenek olabilir.

[İşletme kredisi] ile borç almak istediğiniz tutarın tamamını hemen alırsınız ve zaman içinde ana parayı faiziyle birlikte geri ödersiniz. Pahalı bir ekipman satın almak için (kiralamak yerine) kullanabileceğiniz ekipman kredileri gibi çeşitli özel işletme kredileri de mevcuttur.

Borç alabileceğiniz para miktarı, ödeyeceğiniz faiz ve kredinin geri ödeme süresi gibi aşağıdaki birçok faktöre bağlı olabilir:

 • Borç veren
 • Kişisel krediniz
 • İşletme krediniz
 • Sahip olduğunuz [iş planı]
 • İşletmenizin ne kadar para kazandığı
 • Ne zamandır işin içinde olduğunuz
 • Teminat verip vermediğiniz; aldığınız krediyi geri ödeyememeniz halinde borç verenin alabileceği konut, işletme binası veya araç gibi değerli varlıklar.

Borç verenler farklı gereksinim veya teklifler sunabilir. Birçok borç verenle görüşerek birden fazla kredi teklifi aldığınızda iyi bir kredi bulduğunuzdan emin olabilirsiniz. Birçok küçük işletme sahibinin işletme kredisi için kişisel bir teminat vermesi gerekebilir. İşletme ödemelerini yapamıyorsa krediyi geri ödemeyi kabul ederler.

Ticari kredi kartı

Ticari kredi kartı kullanabilirsiniz. Ticari kredi kartlarında kişisel kredi kartlarında bulunmayan bazı avantajlar mevcuttur, örneğin:

 • Çalışanlarınıza işletme hesabınıza bağlı bir kredi kartı vermenizi sağlayan çalışan kartları. Çalışanların ne kadar harcayabileceğini ve çalışanın kartını nerede kullanabileceklerini sınırlandırabilirsiniz.
 • Ticari kredi kartı kullanmak kişisel harcamalarınızı işletme giderlerinden ayrı tutmanıza yardımcı olabilir, bu da vergi beyanı yapmadan önce doğru ticari kayıtların tutulmasını ve giderlerinizin düzenlenmesini kolaylaştıracaktır.
 • Bir ticari kredi kartı, işletmenizin kredi geçmişi oluşturmasına yardımcı olabilir.

Kredi kartları, kredi limitlerinden veya kredilerden daha yüksek faiz oranlarına sahiptir ve borcu ödeyemediğiniz zaman daha büyük alımlarda daha masraflı bir finansman şekli olabilir. Ancak, günlük giderleri yönetmek için kısa vadeli iyi bir çözüm sunabilirler

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.