Hakkımızda

 

İşimi Yönetebiliyorum Projesi; Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında, Boğaziçi Üniversitesi iş birliği, 30 banka ve e-para kuruluşunun desteğiyle KOBİ’lerin mevcut kapasitelerini artırmak ve yaşam döngülerini sürdürülebilir kılmak amacıyla 2019 yılında hayata geçirildi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ’ler) 2019 yılında Türkiye’deki işletmelerin     % 99.8’ini oluştururken, toplam cironun % 65.5’ini gerçekleştirdi. Toplam istihdamın %73.8’i de KOBİ’ler tarafından sağlandı. Bu derece büyük çapta ekonomiye katkı sağlayan KOBİ’ler, Türkiye ekonomisinin can damarı niteliğindedir.

KOBİ’lerin büyüme potansiyellerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazanmalarına destek olmak amacıyla hazırlanan İşimi Yönetebiliyorum Projesi ile ilk 3 yılda, 18 ilde 3 bin KOBİ’ye eğitimleri ulaşmak, 6 KOBİ’ye TÜRKONFED ve TÜSİAD tarafından mentorluk sağlamak hedeflenmiştir.

Dijitalleşen dünyada KOBİ’lerin dijitalleşme ihtiyaçları daha belirgin hale geldi. Bu yüzden proje başlangıcında KOBİ Profil Araştırması sonuçlarına göre oluşturulan yüz yüze eğitimler online ortama taşındı. Online eğitim portalında, alanlarında uzman akademisyen ve profesyonellerin anlatımıyla dijital pazarlamadan uluslararası ticarete, girişimcilikten markalaşmaya, kriz yönetiminden kurumsallaşmaya birçok farklı konu yer almaktadır. Online platformda yer alan bütün eğitimlere ücretsiz olarak erişim sağlayabilen KOBİ’ler eğitim videolarını izleyerek; yeni nesil yönetim anlayışıyla, yüksek katma değerli ürünler geliştirerek pazara ulaşmanın, piyasada var olmanın ve bunu sürdürülebilir kılmanın önemli ipuçlarına ulaşabilmektedir.

İlk dönem yüz yüze eğitimlere katılarak başvuran 6 KOBİ temsilcisi TÜRKONFED ve TÜSİAD tarafından hazırlanan mentorluk programına katılım sağladı. KOBİ’lere mentorluk yaparak tecrübelerini aktaran değerli isimler; Ekoten A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk, SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serpil Veral, DİMES Genel Müdürü Ozan Diren, Bilsar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Selman Bilal, Omega ve Proasist Yönetim Kurulu Başkanı Öner Çelebi ve Stratejik ve Kurumsal Yönetim Danışmanı Murat Selek oldu.

Günümüzde KOBİ’lerin rakipleri arasından sıyrılması, markalarıyla öne çıkması, yeni müşteriler kazanması, müşterilerinin ilgilerini ölçmesi ve satış yapabilmelerinin en önemli koşullarından biri; dijital dünyada var olmak. Tam da bu nedenle; KOBİ’lerin dijital dönüşüm ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verebilmek adına, İşimi Yönetebiliyorum Projesi 2020-2021 döneminde 200 KOBİ’ye ücretsiz olarak e-ticaret altyapısı ve dijital pazarlama danışmanlığı sağladı. E-Ticaret altyapısı ile hızlı web sitesi kurulumu, ödeme altyapısı oluşturulması, pazarlama ve başlangıç reklamları destekleri verildi. Bunun yanında dijital pazarlama alanında ise; hedef ve stratejinin belirlenmesi, Google Analytics ile site trafiğinin gözlemlenmesi, SEO ile siteye daha fazla kişinin erişiminin sağlanması, dijital pazarlama kanallarının kullanılmaya başlanması konularında ücretsiz danışmanlık sağlandı.

İşimi Yönetebiliyorum Projesi, online eğitimleri ile KOBİ’leri dijitalleşen ticaret dünyasına hazırlıyor, Türkiye ve dünya ekonomisindeki rekabet güçlerinin artmasına katkı sağlıyor. Siz de İşimi Yönetebiliyorum online eğitim sistemine kayıt olarak kendi işinizi kurabilir veya var olan işletmenizin potansiyelini artırabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.