Ödeme Seçenekleri

Küçük işletme sahibi olarak, müşterilerden hangi ödeme seçeneklerini kabul edeceğinize karar vermeniz gerekir.

Müşterilere aşağıdaki ödeme yöntemlerini sunabilirsiniz:

 • Nakit
 • Çek
 • Banka kartı
 • Kredi kartı
 • Mobil ödemeler
 • Havale/EFT

Birden fazla ödeme seçeneği sunmak daha çok müşteri çekmenizi ve müşterilerinizin daha çok alışveriş yapmasını sağlar. Bununla birlikte, her ödeme türünün avantajları, dezavantajları ve belirli bir maliyeti vardır.

Farklı ödeme türlerinin artıları ve eksileri

İşletmenizi açtığınız yer ve sattığınız ürün çeşitleri, hangi ödeme türlerinin kabul edileceğine karar vermede önemli bir etken olabilir.

Satışlarınızın büyük bir bölümünü online olarak yapmayı planlıyorsanız elektronik ödemeleri kabul etmeniz gerekecektir. Benzer şekilde, ürünleriniz veya hizmetleriniz pahalıysa müşteriler mağazanıza yüksek miktarda nakit ile gelmek istemeyebilir. Çekler, kartlar veya mobil ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, fiziksel bir mağazada ucuz ürünler satıyorsanız müşterileriniz nakit ödeme yapmayı tercih edebilir. Birçok kişinin banka hesabına sahip olmadığı veya kredi kartı ağlarının az bulunduğu bir bölgede mağaza açtıysanız biri kartla alışveriş yaptığında bilgi gönderen ve doğrulayan şirketler sık sık çevrimdışı olacağı için müşteriler nakit ödeme yapmak isteyebilir.

Hangi ödeme türünü kabul ederseniz edin, bu yöntemlerin hepsinin avantajları ve dezavantajları olacaktır. Başlıca ödeme türlerinin artıları ve eksileri şunlardır:

Ödeme Türü
Avantajlar
Dezavantajlar
Nakit En yaygın ve en kolay ödeme yöntemlerinden biri.

Birçok müşteri nakit kabul etmenizi bekler.

Nakit kabul etmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.
Müşteriler nakit ile büyük alışverişler yapmak istemeyebilir.

Nakit parayı iş yerinizde veya evinizde saklamak veya bankaya taşımak tehlikeli olabilir.

Para bozmak için kasanızın nakitle dolu olması, diğer işler için kullanabileceğini z parayı bloke edebilir.

Her günün sonunda para saymak zaman alır.
Çek Müşterilerin daha sık veya daha büyük alışverişler yapmalarını sağlayabilir.

Müşterilerin güvenli bir şekilde büyük alışverişler yapmalarını sağlar.

Mağazanızda yüksek miktarda nakit tutmanız gerekmez.

Çek kabul etmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.
Bir çeki bozdurduktan sonra, bankanın çeki işlemesini ve parayı hesabınıza yatırmanızı beklemeniz gerekir.

Birisinin sahte bir çekle ödeme yapmaya çalışması veya müşterinin yeterli parası olmadığı için çekin karşılıksız çıkma ve bu yüzden ödemeyi alamama riski mevcuttur.
Banka Kartı, Kredi Kartı ve Ön Ödemeli Kartlar Müşterilerin daha sık veya daha büyük alışverişler yapmalarını sağlayabilir.

Müşterilerin güvenli bir şekilde büyük alışverişler yapmalarını sağlar.

Kasadaki işlemler nakit veya çeklerden daha hızlı bir şekilde tamamlandığında n müşteriler için daha uygun olabilir.

Mağazanızda yüksek miktarda nakit tutmanız gerekmez.

Sahte çek veya nakit konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Turistlerin daha kolay alışveriş yapmalarını sağlar.
Para hesabınıza geçmeden önce işlemin gerçekleşmesini beklemeniz gerekir. Bu genellikle bir ila üç gün sürer.

İşlemin küçük bir yüzdesini komisyon olarak vermek gibi işlem ücretleri ödemek zorunda kalabilirsiniz. Banka kartlarının ücretleri genellikle daha düşüktür.

Ödemeleri almak için bir cihaz satın almanız veya kiralamanız gerekir (POS cihazı olarak bilinir).

Bir müşterinin satın alma işlemi sırasında sahte veya çalıntı bir kart kullanmasından siz sorumlu tutulabilirsiniz.

Bir müşteri bir ödemeye itiraz ederse (yani, bir "ters ibraz" başlatırsa) işlem geri alınabilir ve size bir ödeme yapılmaz.
Mobil Ödemeler Müşterilerin daha sık veya daha büyük alışverişler yapmalarını sağlayabilir.

Müşterilerin güvenli bir şekilde büyük alışverişler yapmalarını sağlar.

Nakit veya çek ödeme yöntemlerinden daha hızlı ve daha uygun olabilir.

YMağazanızda yüksek miktarda nakit tutmanız gerekmez.

Sahte çek veya nakit konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

MMobil ödemeler, bazı bölgelerde kart tabanlı işlemlerden daha güvenilir olabilir.

Pazarlarda, konferanslarda veya fuarlarda ürün satıyorsanız mobil ödeme sisteminizi yanınızda getirebilirsiniz.

Turistlerin daha kolay alışveriş yapmalarını sağlar.
Para hesabınıza geçmeden önce işlemin gerçekleşmesini beklemeniz gerekir. Bu genellikle bir ila üç gün sürer.

İşlemin (genellikle) küçük bir yüzdesini komisyon olarak vermek gibi işlem ücretleri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ödemeleri almak için bir cihaz satın almanız veya kiralamanız gerekir (POS cihazı olarak bilinir).

Bir müşterinin satın alma işlemi sırasında sahte veya başkasına ait ödeme bilgileri kullanmasından siz sorumlu tutulabilirsiniz.

IBir müşteri bir ödemeye itiraz ederse (yani, bir "ters ibraz" başlatırsa) işlem geri alınabilir ve size bir ödeme yapılmaz.
Havale/EFT Ücret ödemeden büyük ödemeler alabilirsiniz.

Müşterilerin güvenli bir şekilde büyük alışverişler yapmalarını sağlar.

Nakit veya çek ödeme yöntemlerinden daha hızlı ve daha uygun olabilir.

Mağazanızda yüksek miktarda nakit tutmanız gerekmez.

Sahte çek veya nakit konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Diğer işletmelere ürün veya hizmet satıyorsanız bu yöntemi kullanmak sizin için iyi olabilir.
Normal müşteriler, doğrudan banka hesaplarından işletmenize para aktarmak konusunda kendilerini rahat hissetmeyebilir.

Para hesabınıza geçmeden önce işlemin gerçekleşmesini beklemeniz gerekir.

Bankanızla ve müşterinin bankasıyla bu tür bir işlem için anlaşma yapmanız gerekebilir ki bu her zaman kolay değildir.

Küçük bir işletme sahibi olarak, özellikle de personel alımı yapıyorsanız her bir ödeme türünde harcanacak zaman ve çabayı da göz önünde bulundurmak istersiniz.

Örneğin, çalışanlara kredi kartı işlemlerini öğretmek nakit işlemlerini öğretmekten daha zor olabilir ancak nakit para için güvenli bir yere ihtiyacınız olacak ve düzenli olarak bankaya gitmeniz gerekecektir. Buna ek olarak, personelinizin parayı doğru bir şekilde tahsil ettiğinden ve işletmenizden çalmadığından emin olmak için bir sistem oluşturmak isteyebilirsiniz.

Öte yandan, çalışanlarınıza kart işlemleri konusunda eğitim vermek daha fazla zamanınızı alabilir ancak eğitimden sonra daha az matematik hatası olur ve o günkü satışlarınızı hesaplayıp kaydetmek çok daha kolay olacaktır.

Ayrıca, diğer ödeme yöntemlerini ve işletmenize yararlı olup olmayacaklarını da göz önünde bulundurun. Müşterilerinizin arkadaşlarına veya ailesine verebilecekleri hediye kartları da satabilirsiniz. Alternatif olarak, müşterilerinizin dijital ödeme yöntemleriyle ödeme yapmasını sağlayarak rakiplerinizden ayrı bir konumda olabilirsiniz.

İşletmenizi ödeme yöntemlerine hazırlama

İşletmenizin ödeme yöntemlerini benimsemesi için harcanan zaman ve çaba miktarı kabul edeceğiniz ödeme yöntemlerine ve faaliyetlerinizi ne kadar çok izlemek istediğinize göre değişir.

Yalnızca nakit kabul ediyorsanız ve takip edilmesi gereken fazla envanteriniz yoksa başlangıç için bir yazar kasa ve satış defteri satın alabilirsiniz. Ancak, çoğu küçük işletme sahibi envanter ve satışlarını izlemek için daha ayrıntılı bir süreç ister (veya ihtiyaç duyar). Birçoğu müşterilerin kartlarla veya dijital olarak ödeme yapabilmesinin işletmeye getirdiği faydaların farkındadır.

İşletmenizi yasal olarak kurun
Henüz [yasal olarak kurma] ve [işletmenizi tescil ettirme] adımlarını uygulamadıysanız bunları bir an önce uygulamak isteyebilirsiniz. Bu süreç aynı zamanda bir ticari banka hesabı açmak için gereken belgeleri ve bilgileri (İşletmenizin Sosyal Güvenlik numarası olarak görülebilecek İşveren Kimlik Numarası gibi) edinmenize yardımcı olur.

Bir ticari banka hesabı açın
Nakit dışı ödemeler kabul edecekseniz ticari banka hesabı açmanız gerekebilir ve bu hesap işletmenizin müşteriden aldığı parayı tutmak için güvenli bir yerdir. Kişisel hesaplarınızı ve işletme hesaplarınızı ayrı tutmak da düzenli olmanızı sağlayabilir ve vergi beyan etmeyi kolay hale getirebilir.

Ticari vadesiz hesaplarda kişisel banka hesaplarına nazaran farklı ücretler uygulanabilir (örneğin, her ay yaptığınız işlem sayısına göre ücret belirlenmesi gibi). Hesap açmadan önce elinizdeki seçenekleri karşılaştırın. Ayrıca, bir ticari birikim hesabı açarak birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Nakit dışı ödemeler için hazırlanın

Kartla ödeme veya mobil ödeme gibi yöntemleri kabul edebilmeniz için çeşitli hizmetlere abone olmanız gerekebilir. Bu süreç kafa karıştırıcı olabilir ama ihtiyacınız olabilecek şeylere dair genel bir bakış aşağıda verilmiştir:

 • Ticari hizmetler
  Bir ticari hizmet sağlayıcısı size bir ödeme işleyici veya satıcı hesabı sağlayacaktır.

  Bankanızla, bağımsız bir satış organizasyonu (ISO) ile veya hepsi bir arada ödeme hizmetleri sağlayıcısı ile ticari hizmet anlaşması yapabilirsiniz.

  Seçeneklerinizi karşılaştırın ve sözleşmenizin süresini (daha kısa bir sözleşme gelecekte daha fazla seçenek sunabilir) ve her seçenekte ödemeniz gereken ücretleri görüşün. Genellikle ücretler aylık veya yıllık olarak alınır, bunun yanı sıra kurulum ücreti de mevcuttur. Ayrıca, her işlem için ücret ödemeniz gerekir.
   
 • POS cihazı
  Bu, müşterilerin satın alma işlemi sırasında kartlarını (veya akıllı telefonlarını) okutacakları cihazdır. Ticari hizmet sağlayıcınız size bir POS cihazı satabilir veya kiralayabilir. Bazıları küçük ve taşınabilir cihazlardır, bazıları ise daha büyüktür ve yazar kasalara yerleştirilir. Mobil cihazlara takılan veya kart bilgilerini online bir forma girmenizi sağlayan seçenekler de mevcuttur. Bir POS yazılım sisteminiz varsa sisteme bağlanabilen ve daha sonra satışlarınızı kaydedecek bir POS cihazı alabilirsiniz.
   
 • Hepsi bir arada ödeme hizmetleri sağlayıcısı (PSP)
  Kendi satıcı hesabınızı oluşturmak ve bir kredi kartı işleyicisi bulmak yerine daha kolay olan bir seçeneği tercih edebilirsiniz. Ödeme hizmeti sağlayıcıları genellikle kredi kartı işlemlerini bir araya getirir, size bir POS sistemi verir ve satıcı hesaplarını kullanmanızı sağlar. Ödeyeceğiniz ücretlerin anlaşılması ve işletmenizi PSP kullanarak nakit dışı ödemeleri alacak şekilde ayarlamak genellikle daha kolaydır ancak ödemeniz gereken ücretler bir satıcı hesabına nazaran daha yüksek olabilir.
   
 • Peki online satış? Bir ödeme ağ geçidine ihtiyacınız olacak.
  İşletmeniz online olarak da ödeme almayı planlıyorsa alışveriş sepetinin ve ödeme ağ geçidinin olduğu bir web sitesine ihtiyacınız olacaktır. Alışveriş sepeti, müşterilerin ürünleri seçmesini ve satın almasını sağlar. Ödeme ağ geçidi müşterinizin ödeme bilgilerini alır ve işlemi kabul eder veya reddeder. Bazı ödeme ağ geçitleri de banka havaleleri ile uyumlu olarak çalışabilir. Satıcı hesabınız veya PSP'niz bir ödeme ağ geçidi içerebilir (bazen ek bir ücret karşılığında) veya online olarak araştırabilir ve farklı bir çözüm bulabilirsiniz.

Uyumluluğu koruyun

Uyumluluğu koruyun Satıcı hesabı, PSP veya ödeme ağ geçidi kullanarak banka ve kredi kartlarını kabul etmeyi planlıyorsanız şirketin ve ticari uygulamalarınızın en son yasalara ve kredi kartı şirketlerinin düzenlemelerine uygun olduğundan emin olmalısınız.

Ödeme Kartları Sektörü Veri Güvenliği Standartları (PCI DSS), müşterilerin verilerini kabul etme, gönderme ve saklamaya ilişkin önemli bir standarttır. Birçok ticari hizmet, PSP’ler ve ödeme ağ geçitleri bu standarda sürekli olarak uyum sağlar ve bunun için sizden aylık veya yıllık ücret alabilir.

İşletmeniz de PCI DSS'e uyum sağlamakla yükümlüdür. Uyum sağlamazsanız müşteri verilerinin ihlali veya çalınmasına ilişkin maliyetlerden sorumlu olabilirsiniz. Kart ödemelerini kabul etmek için birlikte çalıştığınız şirkete PCI’ya uymama ücreti ödemeniz gerekebilir.

PCI Güvenlik Standartları Konseyi, standartları oluşturur ve geliştirir. Eğitim, sertifikaları güncelleme ve veri ihlallerini önleme hakkında daha fazlası için websitesini ziyaret edin.

Satış noktası sistemi seçme

Satış noktası (POS) sistemi, işletmenizin satışlarını yönetme ve [doğru kayıtlar] tutma konusunda önemli bir araç olabilir. Çoğu POS sistemi donanım ve yazılımdan oluşur.

Donanım bir yazar kasa, tablet veya bir mobil cihaza takabileceğiniz küçük bir kart okuyucu dongle olabilir. Bazı donanım seçenekleri çeşitli POS sistemleriyle çalışabilir. Alternatif olarak, daha karmaşık bir POS sistemine bağlamadan da bir POS cihazı ile nakit dışı ödemeleri alabilirsiniz.

POS yazılımı işletmenizin tüm bilgilerini kaydetmenize, depolamanıza ve analiz etmenize yardımcı olarak size zaman kazandırır ve sizi daha etkili bir yönetici yapar. POS sisteminizin karmaşıklığına bağlı olarak farklı özellikler veya işlevler arasından seçim yapabilirsiniz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce POS sistemi mevcuttur; bunlar arasında belirli işletme türleri için özel seçenekler (bir restoranın ihtiyaçları bir giyim mağazasından farklıdır) ve özelleştirilebilir sistemler bulunur. Seçeneklerinizi karşılaştırırken göz önünde bulundurmanız gereken dört nokta şudur:

Maliyet

Sisteme ilişkin ön maliyetleri ve devam eden maliyetleri göz önünde bulundurun.

Yazar kasa veya POS cihazı gibi bir donanım satın almanız veya kiralamanız gerekebilir. Ardından, isteğe bağlı olarak POS yazılımını satın almanız ya da aylık (veya yıllık) bir abonelik ücreti ödemeniz gerekebilir.

Ayrıca, POS sistemlerinde banka kartlarını ve kredi kartlarını işlemek ve ticari işlemleri yönetmek için farklı ücretlere tabi tutulabilirsiniz. POS sistemleri arasında işlem maliyeti karşılaştırması yapın ve daha fazla esneklik istiyorsanız da sistemi aldıktan bir süre sonra başka bir üçüncü taraf işleyiciye geçiş yapabilmenize izin verilip verilmediğine bakın.

Özellikler

İşletmeniz büyüdükçe ihtiyaçlarınız değişebilir. Bu nedenle bugün ihtiyaç duyacağınız ve gelecekte isteyebileceğiniz özellikleri düşünün. POS sistemlerinin yapabileceği bazı şeyler şunlardır:

 • EMV çipi (kart sahibinin bilgilerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilecek küçük bir çip) banka kartını ve kredi kartlarını kabul eder
 • Temassız kartları (cihaza takmadan işlem yapılabilen kartlar) ve mobil ödemeleri kabul eder
 • Parayı kasada güvenli bir şekilde saklar
 • Ürünlerin barkodlarını tarar
 • İşletmenizin envanterini izler
 • Satış raporları oluşturur
 • Çalışanların vardiyalarını ve zaman çizelgelerini yönetir
 • Müşteri bağlılığı programını yönetir
 • Muhasebe yazılımınızla bağlantı kurar
 • Kağıt fişler yazdırır veya dijital fişler gönderir

Basitlik

Bazı sistemlerin kurulması saatler veya günler sürebilir ya da başlamak için bir danışman tutmanız gerekebilir. Diğerleri çok daha basit olabilir. Ancak, kurulum sürecin sadece bir parçasıdır. Sistemin günlük kullanımının ve yeni personele POS sistemini anlatmanın kolay olup olmayacağını düşünün.

Destek

POS sisteminizde oluşacak bir sorun faaliyetlerinizi yavaşlatabilir ve işletme sahibi olarak sorunu sizin çözmeniz gerekebilir. Nereden yardım alacaksınız? Bazı POS sistemi sağlayıcıları günün her saatinde ücretsiz destek verebilir. Diğerlerinde ise sorunu kendi başınıza nasıl çözeceğinizi bulmanız veya yardım için bir danışmana ödeme yapmanız gerekebilir.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.